• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Tuvalette Telefon Kullanmanın Zararları

Tuvalette Telefon Kullanmanın Zararları

Tuvalette telefon kullanmanın zararlarını açıklayacağımız bu yazı ile bu gibi ortamlarda kullanımının azalması temenni edilmektedir.

Teknoloji ilerledikçe , elektronik cihazların boyutları giderek küçülmektedir.Elektronik cihazlar , yaşamımızın her alanını işgal etmiş durumda.Hatta yaşamımızın olmazsa olmazları arasındadır. Cihazlar küçüldükçe , kullanımları daha da kolaylaşmıştır.Eskiden telefon taşımak için çanta dahi taşımamız gerekmişken, şimdilerde telefonlar en küçük cebe bile girmekte.Hal böyle olunca , telefonları yanımızdan ayıramaz olduk üstüne sosyal medya bağımlılığı eklendi mi , çık işin içinden çıkabilirsen. Telefonların küçülmesi ile yanımızdan ayıramadığımız telefonları tuvaletlere de götürür olduk.Yapılan araştırmalar sonucu, uzmanlar, tuvalette cihaz kullanımının insanlar üzerinde çok ciddi sağlık problemlerini de yanında getirdiğini açıkladılar.Bunda, mikropların telefonlara çok çabuk ve fazla miktarda yapışması,  etkili olduğu belirtilmekte. Öyle ki, bir telefon bir tuvaletten yaklaşık olarak 18 kez fazla mikrop barındırabilmektedir. Bu , insan sağlığını etkilemesi bakımından  çok büyük bir  orandır. Telefona yapışan mikropların , yemeklerde dahi elimizden düşüremediğimizi göz önünde bulundurursak ,yediklerimize yapışıp vücudumuzu istila etmesi  işten bile değil.Bunun yanında , bilindiği gibi, mikropların insandan insana geçişi  kolaydır.Mikroplar en kolay şekilde bu yolla yayılmaktadır.Kendinizi biraz  zorlamanız ve tuvalette telefon kullanmanın zararlarını idrak ederek, bu alanlarda telefon kullanmamanız önerilmektedir.

 

Özellikle evde bebeği olan ve ya küçük çocuğu olan ailelerin buna daha da dikkat etmesi gerekmektedir. Savunmasız, masum yavrular, ebeveynlerin sorumsuz davranışları neticesinde sık sık hastalanma riskleri ile karşılaşabilmektedir.Ebeveynlerin,  kendilerini düşünmeseler bile çocuklarının sağlığını düşünerek , elektronik cihazlar ile tuvalet gibi pis ortamlara girmemeleri gerekmektedir.Ayrıca , çocuklarının ihtiyaçlarını karşılarken , mutlaka  ellerini yıkamaları tavsiye edilir.Her ne kadar telefonla tuvalete girmeseniz de telefon kullanımım ile ellerinize bulaşan virüsleri yıkama yoluyla en aza indirebilirsiniz.

Bunların yanında , telefonları  mikroplardan arındırmak adına belli aralıklarla , cihazlar için üretilmiş temizlik spreyleri ile temizlenmesi önerilmektedir.Ayrıca, belli başlı uygulanacak yöntemlerle telefonlardaki mikropların artmasını engelleyebilir ve temizliğini yaparak  cihazın sağlıklı bir şekilde kullanımına zemin hazırlayabilirsiniz.

Örneğin, telefon kılıfı kullanmak mikropların artmasına engel olmaktadır.Telefonunuzu, kimseyle paylaşmayın.Mümkünse cihazınızı parçalara ayırarak her parçasını ayrı ayrı temizlemeniz önerilir.Temizleme esnasında pamuk, kulak çöpü ve diş fırçasından yardım alabilirsiniz.

Sağlığınızı ve çevrenizin sağlığını düşünüyor iseniz uzmanların tavsiyelerine uymalı ve çevrenizi bu konu hakkında bilgilendirip bilinçlendirmelisiniz.

Sağlıklı günler…

YAZAR HAKKINDA

Hürriyet Kadın Hürriyet Kadın Hürriyettir Kadın, Kadın Hürriyettir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*