• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sivilce Oluşumunun Nedenleri ve Tedavi Süreci

Sivilce Oluşumunun Nedenleri ve Tedavi Süreci

Akne ya da daha popüler ismiyle sivilce; genelde ergenlik dönemlerinde görülen deri üstünde kabarcık şeklinde oluşan ve içi irin ile dolu olan bir deri hastalığıdır. Bu sivilceler, deride bulunan yağ oranının daha fazla olduğu bölgelerde çıkmaktadırlar. Ergenlik döneminde ortaya çıkan bir deri rahatsızlığı şeklinde bilinse de kadın veya erkek ayrımı yapmadan sivilce, her yaştaki insanda görülebilecek bir hastalıktır. İstatistiklere göre toplumun % 80’inde sivilce hastalığı olduğunu gösteriyor. Peki, sivilce niçin oluşur ve tedavisi var mıdır? Sivilce problemi görülen kişiler nelere daha çok dikkat etmelidir?

 

Sivilce oluşumunun sebepleri birkaç maddeyle açıklanabilir;

Yağ Bezleri: Kıl köklerinde bulunan yağ bezelerinin cilt yüzeyine doğru açılan gözenekleri bulunmaktadır. Bu gözenekler tıkandığı taktirde sivilce oluşumu başlamaktadır. Yağ bezelerinde sebum adında, cildi koruma amaçlı sebum isimli madde, kıl kökünden dışarı çıkamadığı taktirde cildin alt bölgesinde birikir ve sivilcelere zemin hazırlar. Dışarıya çıkmayan bakteriler de sivilceye sebep olur.

Beslenme: Düzensiz beslenme ve sağlıksız beslenme gibi faktörler de cildin yağ dengesine etki ettiği için sivilce oluşumunu tetikler. Uzmanlar sivilce oluşumunda etkili olan önemli etkenler arasında yağlı besinleri gösteriyor.

Uzmanlara göre yanlış kozmetik alışkanlıkları da sivilce oluşumundaki en yaygın nedenler arasındadır. Yağlı kozmetik aksesuarları, güneş kremleri, doğum kontrolü amaçlı haplar, ağda ürünleri, vitamin eksiklikleri, mevsim değişikliği ve stres gibi etkenler sivilce oluşumunu tetikleyen etkenlerdendir.

 

Sivilce Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

> Sivilce tedavisi uzun süreli ve sabır gerektiren bir tedavi türüdür. Tedavi 3 ile 6 ay arasında sonuç verebilmektedir.

> Daha az rastlanan bir sivilce hastalığında antibiyotik krem tedavisi veya solüsyon ya da jel tedavisi de uygulanabilir. Orta düzey rahatsızlıkta; antibiyotik haplar tüketilerek içten iyileştirme yöntemi tercih edilir. Yüksek düzeydeki hastalıklarda ise hap, krem ya da jel şeklinde daha detaylı bir tedavi yöntemine geçilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*