• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Masaj Terapisi ve Artrit

Masaj Terapisi ve Artrit

Yaşlılar ve orta yaşlı insanların sayısı hızla artmaya devam ederken, osteoartrit prevalansı da devam ediyor. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre kabaca 52,5 milyon yetişkine bazı artrit teşhisi kondu. 2030 yılına gelindiğinde, bu rakam 67 milyona ulaşacak. Tıbbi araştırmacılar, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, masaj tedavisi de dahil olmak üzere, bu durumun tedavi yöntemlerini incelemeye devam ediyor.

Haftalık Tedaviler

PLoS dergisinde yayınlanan bu rapor, hepsine daha önce diz osteoartriti tanısı konmuş olan 125 yetişkine masaj tedavisinin etkilerini inceledi.

Her katılımcının belirtilerini hafifletmek için özel bir tedavi planına uymaları istendi. Çoğu k düzenli İsveç masajlarından yararlanan bu hastalar dört 8 haftalık programdan birine yerleştirildi. Her program belirli bir miktarda tedavi uyguladı:

  • 30 dakika masaj/ haftada bir
  • 30 dakikalık masajlar/ Haftada 2 kez
  • 60 dakikalık masajlar/ haftada bir kez
  • 60 dakikalık masajlar/ haftalık olarak iki kez

Daha konvansiyonel yöntemlerle tedavi edilen beşinci katılımcı grubu da vardı. Bu, her zamanki bakım grubu olarak biliniyordu.

Çalışmanın çeşitli noktalarındaki araştırmacılar, ağrı düzeyleri, işlevleri ve ortak esneklik gibi konularıyla ilgili önemli bilgiler kaydetti. Hastaların tepkileri karşılaştırıldığında, 60 dakikalık gruplara ayrılanlar, 8 hafta sonra ağrılarda belirgin düşüşler ve diz işlevinde iyileşme sağladılar. 30 dakikalık gruplara kıyasla bile, saatlik masaj yapan kişiler daha az artritik ağrı bildirdiler.

İlginçtir ki araştırmacılar, iki 60 dakikalık grupların çarpıcı biçimde benzer sonuçlar verdiğini belirtti. Bu bulgular göz önüne alındığında, çalışma haftada bir saat İsveç masajının diz artriti için optimal tedavi dozajı olduğu sonucuna vardı.

Çalışmanın sonuçları kesinlikle dikkate değer olsa da, araştırmacılar bulgularını güçlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu ileri sürüyorlar. Gelecekteki çalışmaların, daha büyük örneklem büyüklükleri üzerinde haftalık, saatlik terapi seanslarının etkinliğini ölçmesi gerektiğini iddia ediyorlar.

Buna göre İsveç masajının Artrit hastalığının giderilmesinde son derece etkili bir yöntem olduğu ortaya çıkmış oldu.

 

İsveç Masajı Nedir

 

İsveç masajı, batıda en yaygın ve en bilinen, uygulanan masaj çeşididir . SPA salonları İsveç masajından yararlanmak için ideal alanlardır.

İsveç masajı ve diğer terapötik masaj türleri eğitimli, ruhsatlı masaj terapistleri tarafından yapılmalıdır yoksa sakatlıklara neden olabilir. İsveç masajı, spor masajı  derin doku masajı  ve  aromaterapi masajı da dahil olmak üzere Batı masaj kültürünün temelini oluşturur. İsveç masajı batının anatomi ve fizyoloji kavramlarına dayanır. Çoğu kişi, 50 veya 60 dakikalık ya da 90 dakikalık seanslar uygulayarak tüm vücuda kan akışını sağlar. İsveç masajı, terapistin kişisel stiline ve elde etmeye çalıştığı şeylere bağlı olarak yavaş ve nazik ya da güçlü ve destekleyici olabilir.

 

Daha derin çalışmalar istiyorsanız ve kronik kas ağrısından kurtulmak için daha fazla baskıyı tolere edebilirseniz, İsveç masajının başka bir biçimi olan derin doku masajı yaptırabilirsiniz.

 

Tüm İsveç masajlarında terapist masaj yağı ile cildi yağlandırır ve çeşitli masaj vuruşları gerçekleştirir . Bu hareketler kas dokusunu ısıtır, gerginlikleri giderir ve adezyonlar olarak adlandırılan kas dokularını veya dokuları birleştirir.

İsveç masajı sırasında genellikle havlu veya çarşafın altına çıplak uzanırsınız . Terapist, üzerinde çalıştığı vücudun yalnızca bir kısmı üzerinde, draping denilen bir tekniği kullanır.  Terapist masaj darbeleri dahil yoğurma, sürtünme, germe ve dokunma işlemleri ile  90 dakika boyunca masaj yapar. Bazı terapistler farklı bir düzen içinde çalışırlar ve hepsinin kendi tarzları ve teknikleri vardır. Yalnızca 50 dakikanız varsa, belirli bir alanda daha fazla masaj yapmalarını isteyebilirsiniz. Uygulanan basınç şiddetli ise terapisti yönlendirebilir ve daha hafif masaj yapmasını sağlayabilirsiniz

YAZAR HAKKINDA

Hürriyet Kadın Hürriyet Kadın Hürriyettir Kadın, Kadın Hürriyettir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*