• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Koroner Arter Hastalığı

Koroner Arter Hastalığı

Koroner Arter Hastalığı Nedir

Koroner arter hastalığı denildiğinde ne anlıyorsunuz? Bu makalemizde Koroner arter hastalığı hakkında bilgi vermek istiyoruz. Genellikle yetişkinleri etkileyen en yaygın kalp hastalıklarından biridir. ABD’de önde gelen ölüm nedenlerinden biridir ve yaşam tarzıyla ilgili en tehlikeli hastalıklardan biri olarak kabul edilebilir. Koroner arter hastalığı kalbe kan sağlayan koroner arterin daralma durumudur. Bu kan damarları daraldığında ve sertleştiğinde, kalp kasına erişen kan ciddi şekilde tehlikeye girer. Genellikle, arter duvarlarında kolesterol birikiminde artışa bağlı olarak meydana gelir ve arterler daralır. Daha az miktarda kan kalbe ulaştığında daha az miktarda oksijen alır ve bu sonuç olarak göğüs ağrıları ve kalp krizlerine yol açabilir. Arteryel duvarlarda bulunan kolesterol birikintileri genellikle kopabilir ve bu pıhtı arterleri kapatabilir.

Koromer Arter Testleri Nasıl Yapılır

Koroner arter hastalığı için yapılacak testleri durumunuzu ve zararlılığın derecesini teşhis etmek için uygulanabilir. Diğer testlerin ardından reçete edilen bir tarama testi bulunmaktadır. İlk testlerden bazıları koroner anjiyografi ve bir arteriografi olarak bilinen bir kalp kateterizasyonudur. Bu, kan akışını kontrol etmek için arterlerinize bir boya enjekte edildiği bir test olarak uygulanır. Anjiyografi, BT anjiyografi cihazı kullanılarak noninvaziv olarak da yapılabilir. Bir ekokardiyografi bir ekokardiyografi makinesi kullanılarak verilebilir. EKG olarak da bilinen EKG  da yapılmalıdır. Kalbinizin işleyişinin egzersizden stres altında kontrol edildiği stres testleri de vardır. Bu testlerin çoğu dinlenme ve stres esnasında yapılır. Kan testleri kanınızdaki şeker ve kolesterol seviyelerini kontrol etmek için yapılır. Kan damarlarının astarında kalsiyum belirtileri ve izleri aramak için elektron ışını hesaplı tomografi kullanılabilir. Diğer testler nükleer stres testi, kalp BT taraması ve manyetik rezonans anjiyografi olarak çeşitlenir.

Koroner Arter Hastalığı Neden Olur

Ana koroner arter hastalığı nedenleri arasında, arteryel duvarlarda kolesterol ve plak birikimi sayılabilir. Arteryel duvarlar daraldığında, sertleşme oluşur. Arteryal duvarlardaki plak, kolestrol gibi yağlı malzemelerden oluşur. Bu plak birikimi riski yaşla birlikte artar. Sigara da atardamar tıkanma riskini artırabilir. Kandaki yağ ve kolesterol düzeyleri yüksek olduğunda arteryel duvarlarda plak oluşmasına neden olabilir. Koroner arter hastalığına neden olan diğer yüksek risk faktörlerinden bazıları arasında yüksek tansiyon, şeker seviye yüksekliği, obezite, kronik böbrek hastalığı ve cinsiyettir.

Koroner Arter Hastalığı Belirtileri

Koroner arter hastalığı semptomlarının tanımlanması genellikle çok kolaydır. Bununla birlikte, nadir durumlarda, tanımlayıcı belirtilerin herhangi birine sahip olmadan hastalığa maruz kalmış olabilirsiniz. Bu hastalığın ilk işaretlerinden biri anjin veya göğüs ağrısıdır. Bu genellikle kalp yeterli miktarda oksijen ve kan alamadığı zaman oluşur. Bazıları çok hafif ağrılar yaşarken bazıları göğsünde ciddi ağrı çekebilir. En kötü ihtimalle, göğüs ağrısı kalbinizi sıkışmış gibi hissettirebilir. Ağrı sıklıkla boynunuz, kollarınız ve sırtınızın üst kısmı gibi bölgelere  yayılabilir. Bazı insanlar mideleri ve karın bölgelerinde de acıyı yaşayabilir. Ağrı aktivite ile yoğunlaşabilir. Koroner arter hastalığının diğer semptomlarından bazıları aritmi, Nefes darlığı, egzersizle yorgunluk ve aşırı koşullarda kalp krizi veya kalp yetmezliği gelişebilir. Bazı insanlar koroner kalp hastalığı geliştirme riski diğerlerine oranla daha yüksektir. Koroner kalp hastalığı gibi çeşitli kalp rahatsızlıklarına daha yatkın kişiler, obez insanlar, yaşlılar, menopoza giren orta yaşta kadınlar ve şeker hastalarıdır.

Koroner Arter Hastalığı Tedavisi

Koroner arter hastalığı tedavisi, terapötik yaşam tarzı değişiklikleri ile birlikte uzun süreli tıbbi kullanım gerektirir. Tedavinin temel amacı, kan basıncını düşürmek ve kan şekeri ve kolesterolünüzü kontrol etmek için yaşam tarzı değişikliklerini içerir. Ayrıca, düzenli bir egzersiz rutini ile birlikte sağlıklı bir diyet gerekir.

YAZAR HAKKINDA

Hürriyet Kadın Hürriyet Kadın Hürriyettir Kadın, Kadın Hürriyettir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*