• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kansızlık Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Kansızlık Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Kansızlık, erkeklere nispeten kadınlara daha fazla görülen bir sağlık problemi haline gelmiştir. Tıp bilimindeki adıyla “anemi” olarak bilinen kansızlık, insanlarda halsizlikle birlikte daha fazla hastalığın görülmesine yol açabilmektedir. Anemi hastalığının oluşmasının nedeni de, kana kırmızı rengini veren alyuvarların sayısında azalış yaşanmasıdır. Alyuvarların sayısı azalınca kan üretimi de doğru orantılı bir şekilde azalıyor ve kansızlık problemi boy göstermeye başlıyor. Kansızlığın pek çok farklı belirtisi vardır. Kansızlık teşhisinin ilk aşaması genellikle hastalığa yakalanan kişiler tarafından gerçekleştirilmektedir. Kansızlık yaşayan kişilerin ellerinde ve ayaklarında ciddi soğumalar olur, kişi kendisini gün içerisinde yorgun hisseder, ve dikkatsizlik de boy göstermeye başlar. Yine de benzer belirtiler ile yaşanabilecek başka hastalıklar da olduğu için tam sonuçların alınabilmesi adına kan değerlerinizin ölçülmesi oldukça önemlidir.

Eğer kansızlık, kısa bir süre içerisinde çeşitli ilaçlarla veya tedavi yöntemleri ile tedavi edilmezse ilerleyen zamanlarda sağlığınız açısından daha tehlikeli bir hastalığa dönüşebilecektir. Eğer hastalığınız ile ilgili bilginiz varsa mutlaka bir doktora gidin ve doktorunuz tarafından verilen ilaçları doğru bir şekilde kullanın. İlaçların doğru kullanılması ve doktorun talimatlarına harfiyen uyulması, sizi kansızlık hastalığından kurtaracaktır.

 

Kansızlık Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Bir önceki paragrafta da kaleme aldığım üzere kansızlık hastalığı erken teşhis ile pek de büyütülecek bir hastalık değildir. Ancak hastalığınız zamanında teşhis edilmezse ve tıbbi mücadele zamanında gerçekleştirilmezse ne yazık ki kansızlık da sağlığınız için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu hastalıklar, başta anemi olmak üzere tüm kan hastalıklarıdır. Bunun yanı sıra kansızlık sadece sizin sağlığınızı değil, hamileyseniz çocuğunuzun sağlığını da etkileyecektir. Öyle ki eğer hamilelik döneminde kansızlık hastalığı yaşıyorsanız ve tedavisi için geç kalınmışsa çocuğunuz yeterli düzeyde beslenemeyecek ve ileriye dönük kalıcı sorunlar oluşabilecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*