• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
İrritabl Bağırsak Sendromu

İrritabl Bağırsak Sendromu

İrritabl Bağırsak Sendromu

Tanımı ve Gerçekleri

İrritabl bağırsak sendromu (IBS), karında görülen ağrılar ve bağırsak hareketlerinde meydana gelen düzensizliklerle kendini gösteren bir hastalıktır. Doktorlar IBS’yi işlevsel bir gastrointestinal (GI) bozukluk olarak adlandırırlar . İşlevsel GI rahatsızlıkları, GI kanalınız bir hastalıktan dolayı hasar bulgusu olmadan anormal bir şekilde davrandığında ortaya çıkar.Geçmişte doktorlar İrritabl bağırsak sendromu hastalığına IBS kolit, mukoza kolitis, spastik kolon, sinir kolonu ve spastik bağırsak adını veriyorlardı.

Belirti ve Nedenler

İrritabl barsak sendromunun (IBS) en yaygın semptomları karın ağrısı veya rahatsızlığı ve bağırsak hareketlerinizin değişmesi  dışkılarınızın görünümünde değişikliklerin ortaya çıkması ile karakterizedir.

IBS hastalarında ishal  kabızlık veya her ikisi birden olabilir. IBS olan bazı insanlar sadece ishal olabileceği gibi sadece kabızlık da Yemek yedikten hemen sonra insanlar genellikle bu semptomları gösterir.

İrritabl bağırsak sendromu tanı

Doktorunuz belirtilerinizi gözden geçirerek irritabl bağırsak sendromunu (IBS) teşhis edebilir. Doktorunuz tıbbi testler yaptırmanıza ihtiyaç duymayabilir veya sınırlı sayıda test yapabilir.

İrritabl bağırsak sendromu tedavi

Kalıcı bağırsak sendromu (IBS) tedavisi yoksa da, doktorunuz belirtileri diyet, ilaçlar, probiyotikler ve zihinsel sağlık sorunları için tedavi yöntemleriyle idare edebilir. Stresin azaltılmasının öğrenilmesi IBS’nin iyileşmesine yardımcı olabilir. Daha az stresli olursanız buna paralel olarak kramp ve ağrınızın azaldığını görebilirsiniz.

Diyetinizdeki lifi arttırırken kabızlığı hafifleten lif takviyeleri yardımcı olmaz.

Doktorunuz sizin için doğru olan bir müshil ilacı tavsiye edebilir.

Loperamide Kolonun dışkı hareketini yavaşlatarak ishali azaltmak için verilebilir . Loperamide, ağrı, şişkinlik veya diğer semptomları azaltmasa da IBS’li insanlardaki ishali azaltan bir antidiyaredir .

Antispazmodik böyle hyoscine, cimetropium ve pinaverium olarak, kolon kas kontrolü için yardımcı spazmları ve ağrıyı azaltmak için kullanılabilir.

Antidepresanlar , Düşük dozlarda trisiklik Antidepresanlar ve seçici serotonin geri alım inhibitörleri gibi karın ağrısı da dahil olmak üzere IBS semptomlarını gidermek için kullanılabilir. Teorik olarak, kolon transit üzerindeki etkileri nedeniyle, trisiklik antidepresanlar ishalli veya IBS-D olan insanlar için daha iyi olmalı ve seçici serotonin geri alım inhibitörleri kabızlıklı IBS’li veya IBS-C için daha iyi olmalıdır ancak çalışmalar Bu teoriyi teyit edememiştir. Trisiklik antidepresanlar IBS hastalarında gastrointestinal (GI) sistemdeki ağrı duyarlılıklarını azaltmak gibi GI motilitesini ve salgılanmasını normalleştirerek çalışırlar .

Lubiproston (Amitiza)  Karın ağrısı veya rahatsızlık ve kabızlık semptomlarını iyileştiren IBS-C’li insanlar için yararlıdır. Linaklotid (Linzess) IBS-C’ye sahip kişiler için karın ağrısını hafifletmek ve bağırsak hareketlerinizin sıklığını artırmak için kullanılır.

Antibiyotik rifaksimin ince bağırsakta bakteriyel aşırı-büyümesinin tedavisinde kullanılır ve  şişkinlik azaltılır.

Probiyotikler

Doktorunuz probiyotikleri de tavsiye edebilir. Probiyotikler canlı mikroorganizmalar-yalnızca mikroskopta görülebilen küçük organizmalardır ve  Bu mikroorganizmalar, çoğunlukla bakteri , GI sisteminizde normalde bulunan mikroorganizmalar gibidir. Araştırmalar, yeterli miktarda probiyotik, özellikle Bifidobakteri ve belirli probiyotik kombinasyonlarının alınmasının IBS semptomlarını iyileştirdiğini bulmuştur. Bununla birlikte, araştırmacılar hala IBS tedavisinde probiyotik kullanmaya tam olarak başlamış değillerdir.

Stres yönetimi için bazı seçenekler şunlardır:

  • Meditasyon gibi stres azaltma ve rahatlama terapilerine katılmak
  • Danışma ve destek alma
  • Yürüyüş veya yoga gibi düzenli egzersize katılmak
  • Stresli yaşam durumlarını olabildiğince azaltmak
  • Yeterli uyku

YAZAR HAKKINDA

Hürriyet Kadın Hürriyet Kadın Hürriyettir Kadın, Kadın Hürriyettir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*