• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
İnsan Embriyosu Üzerinde Oynamak

İnsan Embriyosu Üzerinde Oynamak

İnsan Embriyosu Üzerinde Oynamak mümkün müdür? Bazı bilim insanları insanlık yararına bunun başarılabileceğini savunuyor. Mesela  Oregon’daki bir grup bilim insanı, CRISPR’yi kullanarak, embriyoların genlerini başarıyla değiştirdi bile…

MIT Technology’de   deneyler, Portland’daki Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesinde yapıldı. Biyolog Shoukhrat Mitalipov ve meslektaşları tarafından gerçekleştirilen deneylerde teknolojik İncelemeye göre, gelişmelerden çok ilerlemeden önce atılan düzinelerce tek hücreli embriyo üzerinde çalışmalar olumlu sonuçlar verdi. Birleşik Devletlerde bilim adamlarının bu yaklaşımı bir ilk… Embriyoların genlerini düzenlemek tıp alanında büyük başarılara yol açabilir. CRISPR / Cas9 gen düzenleme sistemi nasıl çalışıyor? Aslında basit bir sistem uygulanıyor, genom üzerindeki hassas noktalar, düzenleme için basit bir kesme ve yerine yerleştirme yöntemi uygulanıyor.. CRISPRS, Cas9 adı verilen moleküler tanınan uzun DNA uzantılarıdır; CRISPR DNA’sını hedef DNA’nın yakınına yerleştirerek, bilim insanları teorik olarak Cas9’u genomun herhangi bir yerinden kesebilir. Bilim adamları daha sonra, kesilen dizinin yerine bir değiştirme gen dizisi koyabilir. Değiştirilen sekans doğal DNA onarım mekanizmaları ile otomatik olarak genoma dahil edilebilir.

Bu Çalışma Çok Önemli

Bazı genetik hastalıkların ebeveynlerden çocuklara geçmesi önlenebilir. Eğer bu yöntem başarılı olursa birçok hastalık daha oluşmadan yok edilebilir. Çalışma, genellikle, bir nesilden diğerine aktarılan DNA’nın kalıcı olarak değiştirilmesi anlamına geldiği için, sperm, yumurta veya embriyo anlamına gelen soyum hattının düzenlenmesi söz konusudur. Bazı bilim adamları, yaklaşımın inanılmaz derecede riskli ve etik açıdan şüpheli olduğunu savunuyorlar, dolayısı ile bu işlemin yasaklanması gerektiğini düşünüyorlar. Ancak bilim ve tıp hiç bir engel tanımıyor. Araştırma, insan hayatının konforunu daha da arttırmaya yönelik olduğundan daha uzun zaman tartışılacak gibi…Hatta  bu yılın başlarında yayınlanan Ulusal Bilimler Akademisi raporunda ağır genetik hastalıklarla mücadelede embriyo düzenlemesinin etik olabileceği vurgulandı.

YAZAR HAKKINDA

Hürriyet Kadın Hürriyet Kadın Hürriyettir Kadın, Kadın Hürriyettir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*