• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
HAMİLELİKTE CİNSEL İLİŞKİ

HAMİLELİKTE CİNSEL İLİŞKİ

Anne adayının durumuna göre farklılaşmakla birlikte hamilelikte cinsel ilişki içerisinde olmanın herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Bundan dolayı cinsel ilişki için gebelik durumunun sahip olduğu özellikler ön plana çıkmaktadır. Anne adayının herhangi bir rahatsızlık duymaması halinde cinsel ilişkide bulunulabilmektedir. Bununla birlikte düşük riski, erken doğum ihtimali gibi durumların tespit edilmesi halinde ise cinseli ilişki doktor tavsiyesiyle kesilmektedir. Gerek anne sağlığı gerekse bebeğin sağlığı durum üzerinde belirleyici olmaktadır.

Enfeksiyon Durumları

Hamilelik sürecinde yaşanabilmesi mümkün olan enfeksiyonel rahatsızlıklarda ve kanamalı durumlarda da cinsel ilişkinin kısıtlanması ya da belli bir süre boyunca kesilmesi önerilmektedir. Dikkatli olunmasından dolayı riskli durumlardan kaçınılması önemli olmaktadır. Ayrıca gebelikle rahim kasılmalarının fazlalığı arttığı gibi, etki gücü de yüksek olmaktadır. Uzun süreli kasılmalarda telaşlanılmasına gerek yoktur. Enfeksiyonel durumların yaşanmaması için hamilelikte cinsel ilişki deneyimlerinde prezervatif kullanımı tavsiye edilmektedir. Böylelikle ortaya çıkabilme riski bulunan olumsuz durumların önemli bir kısmı da engellenmiş olmaktadır. Güvenli bir şekilde cinsel isteğin gelmesi durumunda ilişki yaşanmasını da mümkün hale getirmektedir. Ancak bununla birlikte losyon ve kayganlaştırıcı etkiye sahip ürünlerin kullanımı olmamalıdır. Anne adayının kendini iyi hissetmesine bağlı olarak cinsel ilişki süresi de uzayabilmektedir.

Bebeğe Zararı Olur mu?

Hamilelik süreci boyunca bebek, rahim içerisinde yer alan gebelik kesesinde bulunmaktadır. Tüm gelişimini burada sürdürmektedir. Kesenin için sıvılarla dolu bir vaziyette bulunmaktadır. Hem sahip olduğu özellikleri bakımından hem de kesenin durumu bakımından bebeğin herhangi bir etkiye sahip olması söz konusu değildir. Bundan dolayı da hamilelikte cinsel ilişki içerisinde olunmasından dolayı zarar görmesi ya da etkilenmesi imkân dahilinde değildir. Yalnızca riskli gebelik olarak tanımlanan durumlarda bebekler hayati tehlike içermektedir. Bunun dışında önemli bir olumsuz durumun ortaya çıkmaması halinde bebek, sağlıklı bir şekilde doğmaktadır.

YAZAR HAKKINDA

Hürriyet Kadın Hürriyet Kadın Hürriyettir Kadın, Kadın Hürriyettir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*