• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hafta Hafta Gebelik

Hafta Hafta Gebelik

GEBELİK DÖNEMİ

Son derece önemli bir süreç olan hafta hafta gebelik döneminin rahat bir şekilde geçirilmesi için belli hususların bilinmesi ve dikkat edilmesi önem taşımaktadır. Yapılan testler sonrasında hamile olduğunu öğrenen anne adayının zaman içinde psikolojik ve fiziksel anlamda değişiklikler yaşayacağı bilinmektedir. Bunun için belli unsurların değişkenlik göstermesi de söz konusudur. Hamileliğin ilk haftalarında rahim içi çeper kalınlaşmaktadır. Böylelikle bebek için yatak oluşumu tamamlanmaktadır. Bunun sonrasında ise gelişme gösteren aşamalar olmaktadır.

 

Hamilelik Sürecinde Görülen Durumlar

Hamilelik boyunca anne adayında birtakım farklılıklar görülmektedir. Baş dönmesi, halsizlik, mide bulantısı, iştahsızlık gibi durumların giderek artması normal bir durumdur. Bununla birlikte beslenme düzenin de değiştirilmesi önerilmektedir. Çok daha sağlıklı ve bitkisel bir beslenmenin anne ve bebek için faydası çok büyüktür. Ayrıca kahvaltı dışında belli ara öğünlerinde devamlı bir surette yapılması gerekir. Hafta hafta gebelik ile birlikte anne adayının hareket etmesi de güçleşmektedir. Karında yaşanan büyüme ve hareketsizlik isteğinden dolayı oturma eylemi başlamaktadır. Ancak günlük belli bir süre boyunca temiz havada yürüme yapılması, çok daha sağlıklı bir sürecin yaşanmasını beraberinde getirmektedir. Ayrıca doğumda çok daha kolay bir şekilde gerçekleşmektedir.

Gelişimler Hakkında

Fiziksel durumların dışında psikolojik olarak da anne adayında değişkenlikler, haftaların ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkmaktadır. Daha fazla alınganlık gösterme başta olmak üzere küsme ve çok kolay bir şekilde sinirlenme gibi durumlar görülmektedir. Ayrıca duygu değişimleri de bir anda olmaktadır. Gülerken bir anda ağlamaya başlama gibi durumların yaşanabilir olmasından dolayı anne adayının olumsuz olarak göreceği durumların yaşanmaması önerilmektedir. 15. Hafta ile birlikte karın bölgesinde bir kitlenin hissedilmesi mümkün olmaktadır. 20.hafta itibariyle ise cinsiyet öğrenimi artık mümkün olmaktadır. Hafta hafta gebelik ile birlikte son derece önemli bir süreç artık aşılmaktadır.

YAZAR HAKKINDA

Hürriyet Kadın Hürriyet Kadın Hürriyettir Kadın, Kadın Hürriyettir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*