• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Günü Zinde Geçirmeniz İçin Sahur Önerileri

Günü Zinde Geçirmeniz İçin Sahur Önerileri

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte oruçlar da tutulmaya başladı. Genelde oruçların zorlu geçmemesi için insanlar sahurlara kalkarak sabah ezanına kadar yiyip içiyor. Sahur, orucunuzun süreci ile ilgili en önemli öğün olduğu için sahurda tükettiğiniz besinlere ve içeceklere mutlaka dikkat etmelisiniz. Zaten sahurda akşam yemeği tarzında  bir sofranın olması başlıca yanlış iken genellikle kahvaltı tarzı yiyecekler önerilir. Bunların yanı sıra oruç evrenizi daha zinde geçirmeniz için de uzmanlar tarafından sürekli olarak yeni yeni öneriler yapılıyor. Ben de bu önerileri deneyerek sizler için derleme fırsatı buldum. Umarım siz de bu yöntemler sayesinde daha kolay bir şekilde oruçlarınızı tutabilirsiniz.

Öncelikle tüm gün oruç tutsanız da ister istemez çeşitli aktiviteler içerisinde bulunmak zorunda kalacaksınız. Bu yüzden bir kere kan şekerinizin kesinlikle dengede kalması gerekiyor. Bunun için de önerilen içecek tarçınlı süttür. Tarçın, kan şekerini dengeleyen bir besin olduğu için süt ile birlikte kan şekerinizi dengelemeye yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra tüm gün aç olacağınız için sizi tok tutan yiyecekler tüketmeniz de yararınıza olacaktır. Öncelikle sofranızda kesinlikle beyaz ekmek olmasın. Bu kural sadece sahur için geçerli olan bir kural değil, her öğününüzde uymanız gereken bir kuraldır. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmekler tüketmeniz önerilir.

Bunlara ek olarak vücudunuzun mineral dengesi ve sindirim sisteminizin çalışma düzeni de oldukça önemlidir. Özellikle insanlar, oruç tutarken en çok susuzluktan şikayetçi oluyorlar. Bu durumun önüne geçmek için de su ve mineral kaybını minimalize bir düzeye indiren yoğurdu öneririz. Uzmanlar yoğurt ile ilgili ortalama olarak 1 kase miktar öneriyor. Sofranızın yanında ek olarak sindirim sisteminin daha kolay çalışmasını sağlamak amacıyla bol bol lifli gıdalar tüketebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*