• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Evlilikleri Bitiren Belli Başlı Nedenler

Evlilikleri Bitiren Belli Başlı Nedenler

Mutlu bir beraberliğin ardından, ilişkilerimizi resmiyete dökeriz ve evleniriz. Kimi zaman evlilikle başlayan hayallerimizin , hüsranla bitmesine şahit olabiliyoruz. Tam anlamıyla tanımadığımız eşimizle beraber kurduğumuz makul hayallerin , hayalden öteye geçemediğine tanıklık edebiliyoruz.  Bu nedenle , evlilikleri bitiren belli başlı nedenleri ele alarak ,özellikle erkeklerin kendi gözleriyle göremediği yanlışları, dışarıdan kadın gözü ile irdeleyerek , kadınların hislerine tercüman olmak istedik.

Evlilik sonrası kadınların eşlerinden  beklentileri ile eşlerinin  tavırları arasındaki farklar , kadınları düşünceye sevk ederek mutsuzluklarına  neden olabilmekte. Aslında kadınlar , eşlerinden fazla bir şey beklememekte. Kısaca, kendilerine karşı ilgisiz kalmamalarını, bununla beraber sevgilerini hissettirmelerini, isterler. Zaman ilerledikçe , eşlerin bu tavırlarının eksikliği kadınların kendilerini değersiz bir varlıkmış gibi hissetmesine neden olabilmekte. Kadınlar, oluşan bu düşüncenin, yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını ümit ederek eşleriyle konu hakkında konuşmanın yollarını ararlar. Sürekli aynı tavırların kendilerini üzdüğünü, yıprattığını açıklamaya çalışırken eşlerin umursamaz tavırları ile karşılaşmaları , evliliği ayakta tutmaya çalışan kadınlar için büyük bir yıkım olabilmekte.

Günümüzde,  evlilikler incelendiğinde, evliliklerin bitmesine neden olabilecek  bir çok unsur ile karşılaşabiliyoruz. Bu unsurların başında, evlilikte eşler arasında saygının bitmesi  gelmekte. Eşler arasında saygının bitmesi, evliliğin devamını güçleştirmekte ve  taraflar, kaçınılmaz son ile karşı karşıya kalabilmekte.Saygı ile eşdeğer diğer unsur sevgidir.Saygı ile sevgi ayrılmaz bir bütündür aslında.Yukarıda da belirtildiği gibi karşı tarafa hissettirilmeyen sevgi ,üzüntülerle beraber sorunların başlangıcını oluşturmakta.

Bunlara ek olarak aşağıda sıralayacağımız nedenler ,evliliklere ciddi zararlar vermekte.Bu nedenleri oluşturan tavırlardan kaçınarak evliliğin daim ve mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Ataerkil bir toplumun parçası olduğumuzdan , erkeklerin zaman içinde bencil davrandıklarına şahit olabiliriz. Aslında, yetiştirilme tarzları erkeklerin bu tür davranışlar sergilemesine neden olmakta. Biz kadınların erkek çocuklarına, küçüklüklerinden itibaren telkinleri ve el üstünde tutmaları neticesinde ,toplumumuzda, eve ekmek getiren kişi olarak kabul edilmekte, erkek.Bu nedenle kimi zaman  erkekler, kendilerinin eşlerinden üstün olduğunu düşünerek , eşler üzerinde ; kimi zaman psikolojik, kimi zaman ( özellikle çalışmayan kadınlar için ) maddi , kimi   zaman da ,eğitim seviyesi ne olursa olsun, fiziki baskılar kurabilmekte. Sorumlu olduğu ailesini göz ardı edebilmekte. Ailenin ihtiyaçlarını bin bir zorluk çıkararak karşılamakta ve ya karşılamamakta. Bu bencillik, yanında hoşgörüsüzlüğü de tetiklemekte. Eşlerin düşüncelerine değer vermeyerek, eşleri kendi amaçları doğrultusunda biçimlendirmeye çalışmak ta en büyük etkenlerdendir. Tahammül sınırlarını zorlayan bu tavırlar sonucu evlilikler zarar görmekte. Bu gibi davranışlarda uzak durulmalı.

Evliliklerin bitmesinde diğer bir etkende, yalan. Yalan aslında her ilişkide (sosyal çevre , iş hayatı, arkadaşlık v.s) başlıca bir sorundur. Bir kere yalan söylemeye başlayan kişi, yalanların ardını arkasını kesemez vaziyete gelebilir. Yalanların arkasına sığınma, belli bir yerde patlak vererek güvenin sarsılmasına da neden olmakta. Evliliklerde, zaman gelir, söylenen pembe yalanlar bile insanların başlarına dert açabilir. Yalanlar söyleyerek , eşlerin güvenini kaybetmek, eşlerin şüpheci olmasına  vesile olur ki bu da eşlerin sürekli soru sormasına, bir açık aramasına neden olur. Belli bir süre sonra erkeklerin hoşuna gitmeyecek bir hal alır , sinir harbi yaşamalarına neden olabilir ve evliliklere zarar verebilir.

Aldatma , ne bir erkek ne de bir kadın için tahammül edilemeyecek bir unsurdur. Aldatılan kişi , başka hiçbir neden oluşmasa dahi , evliliği bir an önce bitirme yoluna gidebilir. Kişilerin bir anlık zevkleri, belki de ;sevginin ,saygının,  hoşgörünün  mükemmel olduğu bir evliliği hatta bir aileyi tamamen yok edebilir. Aman dikkat.

Kötü  alışkanlıklar. Toplumumuzda , genellikle  erkeklerde görülmektedir.Bu özellik (dilimin varmadığı bazı şeyleri yazamıyorum)  kumar oynayarak ve ya kazancını içkiye yatırarak kendini göstermektedir. Boş yere harcanan bu paralar beraberinde maddi sıkıntıları, kavgaları , şiddeti meydana getirir ki evliliklerin bitme nedenleri arasındadır.

Ülkemizde bazı çiftler, erkeklerin aileleri ile aynı evi  paylaşabilmektedir. Aynı evi paylaşan fertlerin çokluğu evde ister istemez huzursuz bir ortamın oluşmasına vesile olabilmektedir. Gelin ile kaynana, gelin ile görümce ve eltilerin anlaşamaması gibi bir durum ortaya çıkarabilir. Bunun yanında, erkeklerin aile bireylerinin ya da çevrelerinin  söylediklerinden etkilenmesi ve söylemler ile  hareket ederek kadına bunu dayatması , evliliği bitiren nedenler arasında yerini almaktadır.

Her evlilikte küçük tartışmalar, fikir ayrılıkları, anlaşmazlıklar olabilir. Bu aslında evliliğin tadı tuzudur. Lakin , yaşanan küçük çaplı anlaşmazlıkları, büyütmeyecek olursak geçerlidir bu.Evliliklerde mutluluğu yakalayabilmek adına , birbirimize saygı, sevgi, hoşgörü gösterebilmeliyiz.Yukarıda sıralanan başlıca ayrılık nedenlerini  kendiniz için analiz edebilir, ailenizin mutluluğunun daim olmasını ufak dokunuşlarla sağlayabilirsiniz.

Bu makale ”Hanımlararasıdiyalog (HANIMELİ?kadina dair hersey) ” adlı facebook grubunda, evlilikleri bitiren başlıca nedenler adlı başlığa , kadınların verdikleri cevaplar analiz edilerek  yazılmıştır. Emeği geçen herkese teşekkürü borç biliriz.

YAZAR HAKKINDA

Hürriyet Kadın Hürriyet Kadın Hürriyettir Kadın, Kadın Hürriyettir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*