• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ebeveynlerin Çocuğun Geleceğindeki Etkisi

Ebeveynlerin Çocuğun Geleceğindeki Etkisi

Hayatın her evresinde olduğu gibi yemekte de ebeveynlerin çocuklar üzerinde görünmeyen bir otoritesi vardır. Dolayısıyla genel olarak bir ebeveyn otoritesinden bahsederiz.Özellikle 7 yaşından küçük çocuklar, ebeveyn kontrolünde iken kendini göstererek ebeveynlerinin ilgisini çekme hevesinde bulunduğu için küçük bir çocuğun ebeveynlerinin yanında daha başarılı ve daha dikkatli olduğunu gözlemleyebiliriz. Bu durum yemek için de geçerlidir. Örneğin çocuğunuz, sevdiği bir şeyi evde ebeveynleri ile birlikte daha fazla çekinmeden yerken annesinin ve babasının olmadığı yerlerde aynı yiyecekleri daha az tüketir. Çünkü çocuğunuzun üzerindeki ebeveyn baskısı ortadan kalkar kalkmaz çocuğunuz da normalde yaptığı pek çok alışkanlığı kısa süreli de olsa bırakacaktır.

Genel bağlamda baktığımız zaman tipik anlamda 2 tür ebeveyn grubunun olduğunu söyleyebiliriz. Bu gruplardan birisi dominant, yani baskın ebeveyn grubudur. Bu gruba dahil anne babalar, çocuklarının tek başına bazı şeylerin üstesinden gelemeyeceklerini düşündükleri için yemekte de sürekli çocuklarına yardım etme tarafında duracaklardır. Ancak çocuğunuz, kendi başına bu işleri rahatlıkla yapabilir. Sizin attığınız bu adımlar, çocuğunuzun özgüveninde gerilemelere yol açacaktır ki bu durumun olumsuzluğunu ilerleyen zamanlarda görebilirsiniz. Bu tür çocuklar, ebeveynlerinden ayrı bir yemek masasına oturdukları zaman anne baba baskısı olmadığı için daha rahattırlar ama özgüven eksikliğinden dolayı çevredekilerden de çekinebilirler.

Diğer ebeveyn grubu ise, tam tersine çocuğuna her anlamda güvenen, çocuğunun yapabileceğini düşündüğü tüm işleri çocuğuna bırakabilen ebeveyn grubudur. Aşırısı iyi değil ama bu ebeveyn grubu, uyguladıkları bu yöntem ile çocuklarının gelişimi açısından oldukça olumlu olacaktır. Çünkü daha küçük yaşlarda sorumluluk alarak bazı işleri tek başına da yapabileceğinin farkına varan çocuk, ilerideki hayatında da aynı şekilde sorumluluk almayı seven ve tek başına zorlukların üstesinden gelen bir birey olarak yaşayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*