• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Çocukların Makyaj Yapması Zararlı Mıdır?

Çocukların Makyaj Yapması Zararlı Mıdır?

Toplumda genel olarak “Çocuklar makyaj yapamaz çünkü makyaj çocuklara zararlıdır” gibi bir algı var. Şunu da bilmelisiniz ki bu algı çocukları sadece makyaj malzemelerini kullanmamaları için oluşan bir algı değil. Makyaj malzemelerinin içerisinde kullanılan kimyasal maddelerin detaylarını yeterince bilmediğimiz sürece makyaj malzemelerinin sağlıklı veya sağlıksız olduğunu söyleyemeyiz. Yani bu durum da çocuklarınızın kullandığı makyaj malzemelerine göre değişiklik gösterebilecek bir durum. Bunun yanı sıra biliyorsunuz ki kimyasal maddeler sadece çocuklar için değil tüm insanlar için zararlı maddeler. Peki ya neden sadece çocuklar için zararlı olsun? Şimdi hepsini detaylı bir şekilde inceleyelim;

 

Makyaj Malzemelerindeki Kimyasal Maddeler Çocuklara Zarar Verebilir

Kimyasal malzemelerin büyük bir kısmı, çeşitli kimyasal maddeler içermektedir. Dolayısıyla bu makyaj malzemelerinin kullanımı kanser gibi büyük hastalıklara yol açabilir. Bu tür kimyasal maddeler, genel olarak yan sanayi adı verilen ucuz fiyatlı makyaj malzemelerinde bulunmaktadır. Bunun yanı sıra büyük makyaj markaları üretimlerinde çok daha dikkatli oluyor. Bu yüzden kullanılan makyaj malzemesinin markasına da dikkat edilmeli. Zaten aldığınız makyaj malzemesi kaliteli bir marka tarafından üretildi ise ambalajının bir kısmının mutlaka kimyasal içermediğini belirten yazılarla dolduğunu göreceksiniz. Bu yazı yan sanayi ürünlerde de görülüyor ancak yan sanayi ürünlerde denetim olmadığı için bu yazı rastgele yazılmış olabilir. Oysa ki büyük markalar, hem üretildiği ülkenin kontrolünden hem de satış yapacağı ülkenin kontrolünden geçtiği için bu bilginin doğruluk olasılığı çok fazla.

Peki ya madem kimyasal bileşenli makyaj malzemeleri çocuk sağlığı için tehlike arz ediyor, o halde neden yetişkin kadınlar için de sağlık sorunları teşkil etmeyesin? Bildiğiniz gibi çocukların, özellikle de bebeklerin ciltleri yetişkinlere göre oldukça hassas. Bu yüzden kimyasal maddeler çok daha kolay bir şekilde emilerek vücuda yayılabiliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*