• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Çocuk Sahibi Olmak İçin Üsengec Davranmayın

Çocuk Sahibi Olmak İçin Üsengec Davranmayın

Çocuk sahibi olmak için üşengeç davranmayın!

İlginç bir dönemdeyiz. Bundan 50 yıl öncesine göre üreme yeteneği hem kadınlarda hem erkeklerde belirgin biçimde azalmış durumda. Kendi ailenizde bile bu gerçeği görürsünüz. Örneğin anneanneniz 6 doğum yapmıştır. Anneniz 3 doğum yapmıştır ve sizin evlendikten 4 sene sonra hala çocuğunuz yoktur. Dikkat ederseniz üç jenerasyona baktığımızda çocuk sayısı 6-3-0 şeklinde azalıyor.

Peki, bu durum nereden kaynaklanıyor? Kadınların üremeye en uygun oldukları yaş grubu 18-24’dür. Bu yaşlar günümüzde eğitim ve kariyerle geçiyor. Ardından yaşam mücadelesi içinde bir düzen kurmak için yıllar geçiyor ve sonuçta üretken dönemler kaçırılıyor. Erkeklerde de durum benzer. Ayrıca kötü beslenme; cep telefonu, tablet vs gibi araçlarla artmış elektromanyetik maruziyet, az hareket, yoğun stres gibi nedenlerle hem yumurta hem sperm sayı ve kalitesi belirgin olarak azalmış durumda.

Bu yazdıklarım hayal dünyamın ürünleri ya da sağdan soldan duyulan şeyler değil. Bizzat işin mutfağında olan, infertilite alanında yoğun çalışan bir hekim  olarak bilimsel gerçekleri ve gözlemlerimi paylaşıyorum.

Bu nedenle sevgili okurlarımız, sizlere tavsiyem, evliliği düşünüyorsanız, bunu gecikmeden yapın. Çocuk sahibi olmayı istiyorsanız, evlendikten sonra uzun süre korunmayın. Mümkünse hemen çocuk sahibi olmayı deneyin. 6 ay içinde olmuyorsa, infertilite konusunda uzman bir klinikten tıbbi yardım alın.

Süre önemli. Birçok çift, olayın vahametinin farkına varmadan yıllarını harcıyor. Yıllar geçtikçe kadında yumurta sayı ve kalitesi düşüyor. Bir şey daha var. Rahimin alıcılığı, ki biz buna ‘reseptivite’ diyoruz, yıllar içinde azalıyor. Yani uzun yıllar gebe kalmamış bir kadının rahim zarı, içine yerleşecek bir gebeliğe karşı isteksiz hale geliyor. Bu da kısırlık ve düşük yapmaya yol açan faktörlerden.

Tüm bu nedenlerle üreme sağlığınızı önemseyin. Evlat sahibi olmak yaşamın umudu ve tesellisidir. Hakettiğiniz bu güzelliği yaşamak için neden bekleyesiniz ki?

Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Doç. Dr. Yavuz ŞİMŞEK

www.dryavuzsimsek.com

 

YAZAR HAKKINDA

Hürriyet Kadın Hürriyet Kadın Hürriyettir Kadın, Kadın Hürriyettir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*