• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Çocuk Eğitiminde Annenin Önemi

Çocuk Eğitiminde Annenin Önemi

Çocuklar, eğitimi okullar ve etüt merkezlerinden alıyor gibi görünse de eğitimin başladığı ilk kurum ailedir. Zira bir çocuk, ailedeki diğer bireylerin hareketlerinden ve yaptıklarından yola çıkarak hayata başlar. Eğer aile, çocuğa başarılı bir şekilde örnek oluyor ve çocuğun gelişimine destek veriyorsa bu çocuk okul dönemini de oldukça başarılı bir şekilde geçirecektir. Bir çocuğun, günlük hayatta evde en çok gördüğü kişi genellikle annedir. Türkiye şartlarına göre baba genellikle günün ilk saatlerinde işe gittiği için çocuğunuz da annesiyle yalnız kalır. Siz farketmeseniz de çocuğunuz sizin hareketlerinizi takip eder ve bir süre sonra örnek almaya başlar. Dolayısıyla çocuğunuzun ilerleyen zamanlardaki başarı durumu da sizin izleyeceğiniz yönergelere bağlıdır.

Çocuk, özellikle 2-8 yaşları arasında aileyle daha içli dışlı olduğu için bu süreç boyunca sizin yaptığınız pek çok şeyi çocuğunuzun da yaptığını gözlemleyebilirsiniz. Bu süreç sonrasında da çocuğunuzun gelişiminde arkadaş çevresi etkili olacaktır ama arkadaş çevresi her ne kadar dominant olursa olsun, bir çocuğun gelişimi için en önemli evre aileden aldığı eğitim evresi olacaktır. Bunun için gerçekten başarılı bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız, çocuğunuz büyüyene kadar ona örnek bir anne olmalısınız. Çünkü çocukların en büyük idolleri anneleri ve babalarıdır. Çocuklarınız, ilerleyen zamanda sizin gibi olmak ister. Ayrıca yaptığınız işleri de örnek alarak aynı işi sizin gibi yapmaya özen gösterirler.

Belki genel-geçer yapmış oluyorum ama bir çocuğun en büyük idolü, babasından ziyade annesidir. Çünkü hastalıkta, okul eğitiminde ve yemekte çocukla en çok ilgilenen kişi genelde anne olmaktadır. Bu yüzden çocuklar genel olarak annelerine karşı büyük bir hayranlık beslerler. O yüzden çocuklarınız ile birlikte aktiviteler yapmaya, dergi okumaya ve eğlenceli etkinliklere katılmaya özen gösterin. Çocuğunuzun gelişimi için attığınız her bir adım, ilerleyen zamanlarda çocuğunuzun eğitiminde artı olarak size geri dönecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*