• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Beyne Elektrik Vermek

Beyne Elektrik Vermek

Beyne Elektrik Vermek konusunda yen araştırmalar olumlu neticeler veriyor. Yeni bilgilerin öğrenilmesi ve tutulması, beynin gerçekleştirmesi gereken en önemli görevlerden biridir şüphesiz ki… Maalesef, bu gibi eylemler genellikle bilişsel gerilemeyi göze alanlar arasından daha kolay söyleniyor. Yeni bir araştırma raporu, beyne elektriksel şok verilmesinin zihinsel sağlık üzerinde belirgin bir etkisi olabileceğini gösteriyor. 2016 başlarında ortaya çıkan bu çalışma, Roma’daki Katolik Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar tarafından yapılmıştır. Ekip, Transkraniyal Doğru Akım Uyarısı olarak bilinen bir teknik kullanılarak laboratuvar fareleri üzerindeki elektrik akımının etkilerini inceledi. Son yıllarda Transkraniyal Doğru Akım Uyarısı insanlardaki inme, depresyon ve bipolar bozukluğu ele almak için kullanılmıştır.

TDS, karmaşık gözükse de, bu işlemin nasıl yürüdüğü aslında oldukça basittir. Ekip, kemirgenlerin saçlı derisine bir dizi elektrot ekledikten sonra fareleri yirmi dakikalık zayıf elektrik akımlarına maruz bıraktı. Bu tedaviyi aldıktan sonra, her bir fare, hafızayı koruma oranını ölçmek için tasarlanmış testlere tabi tutuldu.

Çalışma, deneklerin Transkraniyal Doğru Akım Uyarısı aldıktan sonra daha iyi sonuç verdiğini belirtti. Özellikle, bu dört ayaklı katılımcılar sulu labirentte daha iyi manevra yapabiliyorlardı. Buna ek olarak, tanıdık eşyalarla daha egzotik nesneler arasındaki farkı algılamada daha fazla başarı elde ettiler. Farelerin davranışlarını belgeledikten sonra, araştırmacılar, Transkraniyal Doğru Akım Uyarısı terapisinin beyindeki nöron aktivitesini artırdığını ve bu hücrelerin birbirlerine daha iyi bağlanmalarına izin verdiğine karar verdi.

Son olarak, raporda beyin işlevselliğinde beyin türevi nevrotrofik faktör proteinlerinin rolü üzerinde duruldu. Nöronların gelişimi ve performansı beyin türevi nevrotrofik faktör üretimiyle yakından bağlantılıdır.

Bu araştırma ABD Deniz Kuvvetleri Araştırma Genel Müdürlüğü ABD Deniz Kuvvetleri bünyesinde bulunan bir ofis tarafından finanse edildi. Raporun bulgularını açıklayan bir bildiride, ONR Global İşbirliği Direktörü Dr. Monique Beaudoin, projenin gazilerin sağlık durumunu iyileştirmek için kullanılabileceğini belirtti. Beaudoin, “Savaş uçaklarımız hem fiziksel hem de bilişsel olarak muazzam zorluklarla karşı karşıya” dedi. “” Özellikle de tedaviler potansiyel olarak noninvazif, etkili ve uzun süreli değişikliklere neden olduğunda, bu ortamlarda sağlıklı kalmalarını ve en iyi şekilde performans göstermelerine yardımcı olabilecek tüm müdahaleleri araştırmak istiyoruz dedi. Araştırma sonuçlarına bakıldığında durum pek de iç acıcı görünüyor. Düşük voltajlı DC akımın beyne verilmesi ile nöronlar arasındaki bağların ( ağın) harekete geçirilmesi; hem düşünce yeteneğini arttıracak hem de hafızayı çok geliştirecektir.

YAZAR HAKKINDA

Hürriyet Kadın Hürriyet Kadın Hürriyettir Kadın, Kadın Hürriyettir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*