• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bebekli ve Çocuklu Aileler DİKKAT!!!

Bebekli ve Çocuklu Aileler DİKKAT!!!

Dünya’nın en masum  insanları kim diye  sorsalar, hiç düşünmeden bebekler deriz. Onların saflığı, temizliği, güzelliği daim olsun isteriz.Onlara herhangi bir zarar gelmemesi için yeri geldiğinde canımızı feda ederiz.Hal böyle olunca, özellikle, bebekli ve çocuklu aileler dikkat etmenin  ötesinde bir durum ile karşı karşıya kalırlar.

Kimimiz şanslıydı ve o çok istediği bebeğe yakın zamanda kavuştu.Kimimiz çok istediği yavrusuna ,  zorlu ve yıpratıcı yollardan geçerek sahip oldu. Kimimiz ise  hala o yollardan geçerek, daha çok yıpranmayı göze alarak o eşsiz varlığa kavuşmaya çalışıyor .Her ne şekilde olursa olsun bebeklerimiz , çocuklarımız  hepimiz  için en kıymetli varlıklar. Peki , bu şartlar altında kavuştuğumuz, değerlimiz, canımızdan öte varlığın sağlığını etkileyecek girişimlerde bulunmamaya çalışıyor muyuz? Onlar için aldıklarımıza, dikkat ediyor   muyuz?

Her yaş grubunun oynayacağı oyuncaklar farklıdır. Çocuklarımızın zihinsel gelişimini geliştirecek oyuncaklar almanın yanında onların sağlığını etkilemeyecek olanları araştırarak öğrenmeli , bu malzemeleri temini için çalışmalıyız. Bu yazımızda bebeklerimiz için  ihtiyaç olan malzemelerden ve sevgili çocuklarımızın çok istediği oyuncaklardan bir kaçını ele alacağız.

Anneler – Babalar

Anne ve baba olmak meşakkatli bir iştir. Aslında; işten öte, sorumluluktur. Fakat, kimi zaman çocuğumuzun anlık mutlulukları karşısında elimiz kolumuz bağlanmakta ve isteklerini yerine getirmediğimizde vicdan azabı çekeceğimiz düşüncesiyle, istenilenin, yavrumuza  zararlı olup olmadığını düşünmeden ya da ne kadar zararlı olabilir ki düşüncesi ile temin edilmesi sağlayabiliriz.

Buna en iyi örnek olarak, yolda görülüp istenen uçan balonları verebiliriz. Özellikle, bilmediğimiz yerlerden alınan balonların şişirilmesinde karpit ya da lavabo açıcısının kullanıldığı haberlerini okuyoruz ki bu çocuklarımızın zarar  görmesine ( yanmasına, boğulmasına, hatta bir adım öteye gidersek ölmesine ) neden olur.Bu demek değildir ki bildiğimiz yerlerden alınan balonlar da sağlıklıdır. İçerisinde helyum gazı kullanılan balonlar her ne kadar zararsız olarak lanse edilse de, çocuklarımızın bilgiye aç olması, araştırmacı kişiliği  ve merakı, bu gazın onlara zarar vermesine engel olamayabilir. Balondaki helyum gazının sesi incelttiği , kimi zaman ise bir marifetmiş gibi yarışma programlarında eğlence amaçlı kullanıldığı bilinmektedir. Bu gazın zehirli olmadığı, yanıcı ve ya parlayıcı olmaması çocuklarımıza zarar vermeyecek anlamını taşımamaktadır.Helyum gazının eğlence amaçlı vücuda çekilmesi, kişinin boğulmasına ya da hayati organların durmasına neden olabiliyor.Bu yüzden balonların nereden alındığına ve çocuklarımızın balon ile oynamasını yalnız başına iken yapmamasına , dikkat etmeliyiz. DİKKAT!!!

Çocuklarımızı , oyuncaklarda ya da okul gereçlerinde cezbeden bir diğer etken , güzel kokulu malzemeler oluşu.Kokulu malzemelerden yapılmış ürünler her ne kadar bakanlık tarafından yasaklanmış olsa da , piyasada karşımıza çıkabilmekte..Oyuncaklardaki kokular giderek çocukta alışkanlığa ve uyuşukluğa neden olabilir. Bu tür kokulu ayıcıklar, bebekler ve özellikle eğitim-öğretim döneminde çocukların ihtiyacı olan kalem, silgi, defter gibi araç-gereçlerin  alınmaması gerekmektedir. DİKKAT!!!

Gelelim, bebeklerimize.Bebeklerimiz, en savunmasız varlıklar.Kendi istekleri dışında, ebeveynlerin dikkatsizlikleri sonucu sağlıklarından mahrum olabiliyorlar.Özellikle, bebeklerimiz için kullanılan araç-gereçlerin kokusuz olmasına daha çok dikkat edilmeli. Kendilerinin, vücutlarının  algıladığı zararları , konuşma becerileri gelişmediği için bu şekilde ebeveynlere aktaramamakta .Vücutlarının vermiş olduğu reaksiyonları belki de ağlayarak, ebeveynlerine duyurmaya çalışmaktalar. Bu yüzden bebeklerimizin gelişimini doğduğu günden itibaren iyi inceleyip takip etmeli ve anormal bir durumda , hızlı bir şekilde müdahale etmeliyiz. Herhangi bir müdahale yapamıyorsak zaman kaybetmeden uzman bir hekimden yardım almalıyız.

Bebeklerde en çok kullanılan malzeme emzik. Bebeklerimizin vazgeçilmezleri arasında bulunan emziği, hayatımızdan olabildiğince çabuk şekilde uzaklaştırmaya çalışmalıyız.Emziğe alışan bebekler ilerleyen zamanlarda anne sütü almayı reddedebilir ve alıştıkları emzik dokusunu hissetmek isteyebilmektedir.Ayrıca emzik kullanım süresinin uzunluğu, bebeğimizin gelişmekte olan ağız ve diş yapısını bozabilmekte.Bunun yanında kullanılan aparatlar , özellikle emzik zincirleri, büyük tehlike arz etmektedir. Bu tür materyallerin, bebeklerimiz gözümüzün önündeyken bile kullanılması tavsiye edilmemektedir ki ,uyku halinde diğer odaya bıraktığımız bebeklerimizde ise  kat’iyen kullanılmamasına DİKKAT edilmelidir.

Dikkat edilecek konular konusunda sizlerin fikirleri ve yorumları oldukça önemli. Bir çok insan internet araştırmalarında  yaşanmışlıklara dikkat ederek , yapılan yorumları kendi bilgileriyle harmanlayarak kendine bir yol haritası çıkarmakta. Yapacağınız yorumlar ile bilgi edinmeyi amaçlamış ailelere destek olabilirsiniz. Makaleyi beğenmeniz durumunda paylaşımını yaparak, yakınlarınızın bilinçlenmesine katkıda bulunabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Hürriyet Kadın Hürriyet Kadın Hürriyettir Kadın, Kadın Hürriyettir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*