• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Alzheimer Hastaları

Alzheimer Hastaları

Yeni bir araştırmaya göre, Alzheimer hastalığı olan insanların beyni fizyolojik olarak normal insanların beyninden farklı olarak çok daha fazla sayıda bakteri barındırıyor.

Çalışmada araştırmacılar, bulguları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, iltihaplanmanın bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanan iltihap dahil olmak üzere Alzheimer hastalığına katkıda bulunduğu hipotezini destekleyen kanıtlar sağlayabilirler. Mayo Clinic’e göre Alzheimer, beyindeki hücrelerin hasar görmesi ve ölmesiyle birlikte beyindeki büzülmeye neden olan ilerleyici bir beyin hastalığıdır. Tam olarak bu beyin hücresinin ölümüne sebep olan şey nedir bilinmiyor, ancak beta-amiloid adı verilen bir proteinin anormal bir şekilde çoğalmasının, bu durumda rol oynadığı düşünülüyor. Yine de, bazı araştırmacılar, beyindeki iltihaplanmanın Alzheimer‘e katkıda bulunabileceğini kesinlikle savunuyorlar.

Alzheimer hastalığı nöroinflamasyon kanıtı içeriyor ve araştırmacılar bunun beyinde nöronların bozulmasına neden olarak bunun hastalığın olası bir sonucu olabileceğini düşünüyorlar.  Araştırmacılar, böyle bir iltihaplanma, beyindeki bakterilere karşı bir reaksiyon olabilir. Araştırmacılar, vücudun kan-beyin bariyeri tipik olarak mikroorganizmaların ve bazı kimyasalların beynin içine girmesini engellese de, bu bariyer, Alzheimer hastalığına yakalanma riski taşıyan insanlarda mükemmel bir şekilde çalışmayabilir görüşünü savunuyorlar. Araştırmacılar, aslında bakterilerin beynin içine girebileceğini belirtiyorlar. Yeni çalışmada, araştırmacılar postmortem beyin dokusu örneklerini Alzheimer hastalığı olan sekiz kişide ve Alzheimer hastası olmayan altı kişide analiz ettiler.  Araştırmacılar DNA dizilerini bakteri genlerini tespit etmek için bu insanların beyinlerini kullandılar. Bilim adamları Alzheimer hastalarının beyninde, hastalığı olmayan kişilerin beyinlerine göre yedi kat daha fazla bakteri genetik dizisi buldular. Bu farkın büyük kısmı, Alzheimer hastalarının, Actinobacteria adı verilen bir aileye ait daha yüksek bakteri seviyelerine sahip olmalarından kaynaklanmıştır. Araştırmacılar özellikle akne ile bağlantılı Propionibacterium acnes denilen daha yüksek seviyelerde bir bakteri buldular ve bu bakterinin beyinde yetiştiği ve vücutta iltihaba neden olabileceği keşfedildi.

Bilim adamları, yeni araştırmanın bakterilerin Alzheimer gelişiminde rol oynadığını ispatlayamadıklarını da belirtiyorlar ancak; Alzheimer hastalığına yakalanan insanların beyinlerinde, hasta olmayanlara oranla 7 kat daha fazla bakteri bulunmaktadır.

Alzheimer Hastalığı Nedir

Alzheimer ve demans temelleri

Alzheimer demansın en yaygın biçimi olup günlük yaşamı etkileyebilecek kadar ciddi bellek kaybı ve diğer bilişsel yeteneklerin kaybını ifade etmek için kullanılan genel bir terimdir. Alzheimer hastalığı demans vakalarının yüzde 60 ila 80’ini oluşturur.

Alzheimer, yaşlanmanın normal bir parçası değildir. Bilinen en büyük risk faktörü yaş artışı ve Alzheimer hastalarının çoğunluğu 65 yaş ve üzerinde olmasıdır. Ancak Alzheimer, sadece yaşlılığın bir sonucu olarak çıkan ve kabullenilmesi gereken bir hastalık değildir. 65 yaşın altındaki yaklaşık 200.000  genç başlangıçlı Alzheimer hastalığına  yakalanmıştır.

Alzheimer zamanla kötüye gider. Alzheimer, bunama belirtilerinin giderek yıllarca kötüleştiği ilerleyici bir hastalıktır. Erken evrelerde hafıza kaybı hafif olmakla birlikte, geç dönem Alzheimer hastalarında bireyler bir konuşma yapma ve çevrelerine cevap verme yeteneklerini kaybederler. Alzheimer, dünya genelinde altıncı ölüm sebebidir. Alzheimer hastaları belirtileri başkaları için fark edildikten sonra ortalama sekiz yıl yaşıyor ancak yaşarlar ve diğer sağlık koşullarına bağlı olarak hayatta kalma dört ila 20 yıl arasında değişebilir.

Alzheimer’in mevcut tedavisi yoktur, ancak semptomların tedavileri vardır ve araştırmalar hız kesmeden devam ediyor. Mevcut Alzheimer tedavileri Alzheimer’ın ilerlemesini durduramazsa da, demans semptomlarının kötüleşmesini geçici olarak yavaşlatabilir ve Alzheimerlılar  için yaşam kalitesini iyileştirebilirler.

YAZAR HAKKINDA

Hürriyet Kadın Hürriyet Kadın Hürriyettir Kadın, Kadın Hürriyettir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*